Mezinárodní den žen 2015

Nabídka akcí byla letos skutečně široká, na své si přišly milovnice populární i alternativní hudby, ctitelky divadla, kabaretu či lesbické poesie.

Program letošního ročníku jsme záměrně zacílily na co nejširší okruh žen, proto jsme do něj zahrnuly i program odkazující ke queer aktivismu a kulturní aktivity zaměřené na matky s dětmi.

V Kulturním Centru Líšeň - Dělňák si děti užily pohádku Anička Růžička a Tonko Modřinka, kterou přijelo z Banské Bystrice zahrát známé loutkové Divadlo Na Rázcestí.

Následovat bude vernisáž výstavy Žena mozaika složené z fotografií, které vznikly v kurzu kreativního psaní a fotografie pro ženy na rodičovské dovolené, a koncert dua Báry a Léni, hudebnic ze známé skupiny Yellow Sisters, které nyní vystupují s projektem Materska.com.

Mezi jednotlivými akcemi se bylo možné zapojit do doprovodného programu - výtvarných workshopů, cvičení s dulou Petrou Sušickou a dalších.

V Kabinetu Múz jsme připravili feministický kabaret FEMFEM, který nevybíravě a s humorem otevře témata jako ženy v politice, sexuální výchova, sexismus ve vědě či genderové stereotypy v pohádkách.

O hudební doprovod se postará folklorní pěvecké těleso Kundinky a známá brněnská alternativní zpěvačka MUCHA, která v druhé části večera vystoupí se svou kapelou.

Jako každý rok budou divadelnímu představení předcházet performance studentek Ateliéru tělového designu FaVU, které vede známá česká umělkyně Lenka Klodová.

Debatujeme o sexismu v propagaci vysokoškolského studia a také jsme promítali sexistické reklamní spoty některých vysokých škol.

Debatovali jsme na Fakultě sociálních studií, kterou ve spolupráci s oborem genderová studia chystá Národní kontaktní centrum Ženy a věda.

Rády bychom akcentovaly nejen mezigenerační dialog a téma "býti dcerou", "býti matkou", ale také skutečnost, že genderové modely a stereotypy se často dědí v rámci rodiny a je možné je pozitivně transformovat pro generaci našich dcer a synů," dodává dramaturgyně Anna Saavedra, jedna z organizátorek akce.