NÁŠ TÝM

MgA. Bc. Eva Lukešová

Ředitelka


eva.lukesova@gendernora.cz

Působí v oblasti genderové rovnosti a od roku 2019 zastává pozici ředitelky Genderového informačního centra NORA, o.p.s. Specializuje se na genderově citlivé vzdělávání, genderově podmíněné násilí na výzkumných a akademických institucích a vícenásobnou diskriminaci, včetně romské a LGBTQ+ menšiny. V těchto oblastech se věnuje publikační činnosti, pořádá akce pro odbornou i laickou veřejnost a zastupuje GIC NORA v různých tematických platformách a sítích. Je také vedoucí expertního týmu pro realizaci genderových auditů ve veřejné i soukromé sféře, přičemž má na svém kontě již téměř dvě desítky úspěšně dokončených auditů. 

Od července 2024 je předsedkyní České ženské lobby.

PhDr. Arnošt Svoboda, Ph.D.

Sociolog - Externí analytik


 Je odborným asistentem na Katedře sociálních věd v kinantropologii, Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Vyučuje zde obecnou sociologii, sociologii sportu a zároveň metody sociálního výzkumu. Mezi jeho odborné zájmy patří zejména studium rozdílů mezi tradičními a lifestylovými sporty a aktivity v oblasti sportu a rozvoje. Má zkušenost s realizací kvalitativního i kvantitativního výzkumu, ať už v organizacích (spolupráce na genderových auditech), mezi sportovními aktéry nebo formou evaluačního výzkumu sportovních akcí.

Mgr. Dagmar Matulíková

Gender expertka


dagmar.matulikova@gendernora.cz

Je absolventkou magisterského stupně genderových studií na Univerzitě Karlově v Praze. Bakalářský titul získala na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně z dvouoboru genderových studií a mediálních studií a žurnalistiky. V GIC NORA působí od roku 2020 a podílí se na realizaci genderových auditů a mezinárodních projektů zaměřených na osoby čelící sociálnímu znevýhodnění, je facilitátorkou workshopů a pod její agendu spadá také veřejná prezentace GIC NORA na sociálních sítích.

Mgr. et Mgr. Tamara Jačisko Nasri

Gender expertka

tamara.jacisko@gendernora.cz

Je absolventkou magisterského stupně Sociologie a Religionistiky na Masarykově univerzitě. Při studiu se zaměřovala na sociální znevýhodnění zejména v souvislosti se znevýhodněním kulturních, rasových či etnických minorit a problematiku migrace a integrace. V GIC NORA působí od roku 2022 a podílí se na realizaci mezinárodních i tuzemských projektů zaměřených primárně na školství, intersekcionalitu, sociální znevýhodnění a prevenci genderově podmíněného násilí.

Tatiana Petríkovič, MSc.

Gender expertka

tatiana.petrikovic@gendernora.cz

Je zkušená konzultantka a výzkumná pracovnice, která se specializuje na ekonomické posílení žen a rodovou rovnost na trhu práce. Navrhovala a hodnotila rozvojové projekty ve východní Evropě a na Blízkém východě a spolupracovala s mezinárodními organizacemi jako je například the Center for International Private Enterprise nebo United Nations Development Programme.

Tatiana má bakalářský titul v oboru právo a obchodní management, inženýrský titul v oboru projektový management a v současné době pokračuje v doktorském studiu na univerzitě v Gloucestershire, kde se zaměřuje na výzkum ekonomické emancipace žen v krajinách V4 skrze podnikání. Její odborné znalosti zahrnují analytické dovednosti, práci s daty a grant writing

Mgr. Anastasia Blokhina

Gender expertka

anastasia.blokhina@gendernora.cz

Vystudovala magisterský obor Sociologie na fakultě Sociálních studií Masarykovy univerzity. Na stejné fakultě získala i bakalářský titul z oborů Genderová studia a Sociální antropologie. V GIC NORA se podílí na realizaci projektů, které se zaměřují především na problematiku vrstvení nerovností a kladou si za cíl posílení postavení znevýhodněných skupin.

Mgr. Tomáš Paul, Ph.D.

Antropolog

Je antropologem, který se v GIC NORA věnuje kvalitativnímu výzkumu v rámci zahraničních i tuzemských projektů a spolupracuje na realizaci genderových auditů, jak v jejich kvalitativní, tak kvantitativní části. Tomáš je také odborným pracovníkem na Katedře sociologie Masarykovy univerzity, kde se podílí na projektu věnovanému fenomenologii dopravních nehod a naší každodenní mobility, ať už autem, či pěšky.

Genderové informační centrum NORA o.p.s. již od roku 2004 usiluje o prosazení rovnosti žen, mužů a sociálně znevýhodněných skupin v české společnosti. Zásada rovnosti je zakotvena v několika zásadních právních dokumentech našeho státu, ať se jedná např. o Listinu základních práv a svobod (zákon č. 2/1993 Sb.) či o Antidiskriminační zákon (zákon č. 198/2009 Sb. o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací a o změně některých zákonů).

Rovnosti de iure se tedy v České republice těšíme. K rovnosti de facto nám však zbývá ještě ujít cestu, která bude nepochybně spletitá a dlouhodobá, nicméně považujeme za smysluplné se jí vydat a ukázat jiným její směr.