Evropská feministická škola

Středoevropská feministická škola

Central European Feminist Summer School


Cílem projektu je podělit se o základní teoretické znalosti v kontextu feminismu. Vytváříme platformu pro všechny, kteří by rádi sdíleli své praktické i teoretické zkušenosti. Projekt umožní vyměňovat dovednosti a znalosti s dalšími mladými feministkami a feministy, kteří působí v České republice, Slovensku, Maďarsku a Polsku, s cílem posílit feministické sítě v regionu.


Připravujeme. Můžete se již těšit!


In english: The project aims to share fundamental theoretical knowledge about feminist issues, there is a need for a platform which is accessible and inclusive to those with practical experience who do not come from an academic background and have fewer opportunities. The project would allow these young people the opportunity to exchange skills and knowledge with other young feminists active in their own country and in the partner countries to strengthen feminist networks in the region.Genderové informační centrum NORA, o.p.s.

Slovensko-český ženský fond www.womensfund.sk/sk/

Hungarian Women's Lobby  noierdek.hu

Women's Foundation eFKa https://efka.org.pl/


The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

www.visegradfund.org