Promítání filmu Blues pro sólo matky

Promítání filmu Blues pro sólo matky

Promítání dokumentárního filmu BLUES PRO SÓLO MATKY

Tisková zpráva GIC NORA, o.p.s. ze dne 18. září 2014

 

V pátek 19. září 2014 v 17.00 uvede Genderové informační centrum NORA ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou časosběrný dokument slovenské režisérky Ivety Grófové s názvem „Blues pro sólo matky“. Film bude promítán zdarma v Konferenčním sále Moravské zemské knihovny za účasti aktérů, kteří se na jeho natočení podíleli.

Dokumentární snímek „Blues pro sólo matky“ je autentickou výpovědí o životní situaci sólo matky v současné společnosti, o rozpadu tradičního modelu rodiny a o síle bojovat za svůj život i za život svých dětí.

Tento snímek je již třetím v řadě, který uvádíme společně s Moravskou zemskou knihovnou.  Chceme vytvořit tradici promítání filmů s problematikou rovných příležitostí.“, uvádí Kateřina Hodická, ředitelka GIC NORA. „Pro tento snímek jsme se rozhodli, jelikož pojednává o samoživitelství. To považujeme za zásadní fenomén naší společnosti, který vypovídá o proměně české rodiny.“

Film „Blues pro sólo matky“ vznikl díky sociálnímu projektu občanského sdružení Tripitaka „Divadlo žen a mužů“. Deseti nezaměstnaným matkám samoživitelkám projekt umožnil stát se na půl roku herečkami. Jejich osobní výpovědi posléze daly vzniknout působivému divadelnímu představení Samodiva v režii Janky Ryšánek Schmiedtové, v němž tyto matky samoživitelky také ztvárňují všechny role. Dokumentární film se snaží mj. zachytit motiv změny, kterou tyto ženy prošly v průběhu projektu.

Dokument natočila talentovaná slovenská režisérka Iveta Grófová. Její celovečerní hraný debut „Až do města Aš“ byl nominován Slovenskou republikou na cenu americké Akademie filmových umění a věd v kategorii cizojazyčný film.

 

Pro více informací prosím kontaktujte:
Mgr. et Mgr. Kateřina Hodická
ředitelka Genderového informačního centra NORA, o.p.s.
katerina.hodicka@gendernora.cz
+420 776 596 289

Odeslat odkaz

Odešlete známým odkaz na tuto stránku (http://www.gendernora.cz/aktualita/136-promitani-filmu-blues-pro-solo-matky) e-mailem.

Prosím, vyplňte Váš e-mail, jméno a e-mail na který zaslat odkaz.